המוזיאון - מבט פנימה
באור יהודה, בשכונה שקטה ומלבלבת, נמצא אוצר קטן בעל חשיבות גדולה: זהו המרכז שמספר את סיפורה של קהילת יהודי לוב ולמעשה  מספר את קורותיה של קהילה שנעלמה היות ולא נשאר בלוב דבר. במקום ישנו מוזיאון שהוא למעשה אחד מהמוזיאונים האטנוגרפיים הכי אוטנטיים בארץ וככזה הוא אחד מארבעה בלבד בארץ שהתקבלו כחברים  ב"ארגון המוזיאוניים היהודיים הבינלאומיים".

המוזיאון מספר את סיפורה של קהילת יהודי לוב כפי שרואים אותה צאצאי הקהילה כיום והוא כולל למעלה מתשע תחנות שונות בהם לומד המבקר על קורות הקהילה העתיקה בלוב מתקופת שלמה המלך ועד לעליה לארץ ותרומת יוצאי הקהילה לבנייתה והגנתה.אבי פדהצור, אוצר מוזיאון מורשת יהודי לוב
אבי פדהצור אוצר מוזיאון מורשת יהודי לוב

האוסף במוזיאון נאסף בדקדקנות ובקפידה במשך שנים ארוכות ורק לאחרונה החל להחשף לציבור המבקרים. הוא כולל בתוכו  פריטים היסטוריים  נדירים וייחודיים כתשמישי קודש עתיקים, מסמכים, תעודות, עיתונים, ובגדים מסורתיים וכל אלו מוצגים במסלול של ביתנים המוקדשים לנושאים שונים בחיי הקהילה וההיסטוריה שלה המזמנים למבקר במוזיאון מזומנת חוויה יוצאת דופן .

בכניסה למוזיאון מצויה עמדת מידע במספר שפות הנותנת רקע קצר על המקום פסל של האמן דוד סוזנה "בארץ ישראל קם העם היהודי".

במבואת הכניסה למרכז מוצגת תערוכה ובה 21 תמונות של פנים, ללא כיתוב ופרטים מזהים כאשר המטרה היא להציג בפני הנכנס את הדמויות השונות של יהודי לוב וליצור אפשרות לכל מבקר להתחבר ולהזדהות עם תמונה אליה הוא נמשך במיוחד.

**הכתיבה על המוזיאון מתוך המלצתה של מיה בן יאיר על המוזיאון כ"מומלץ מפמ"ר", אתר משרד החינוך.

  למסמך המלא - מומלץ מפמ"ר של משרד החינוך (PDF)

סיור וירטואליכותבים עלינו


"לא נולדתי בלוב, אך מעולם לא הרגשתי יותר לובי..."

"כבר הזדמנתי למוזיאונים ולאתרי מורשת למיניהם, בארץ ובחו”ל, אבל אינני זוכר שחוויתי טלטלה תודעתית ורגשית כפי שחוויתי במוזיאון יהדות לוב. סמוך לראשית פעילותי ב’וועדת ארז ביטון להעצמת יהדות ספרד והמזרח במערכת החינוך’, שכונן שר החינוך מר נפתלי בנט, הבנתי שאם נרצה לחולל שינוי משמעותי בתכנית הלימודים של בית הספר היסודי והתיכון, יהיה עלינו להתחיל בלימוד חווייתי. רק אם ייפתחו הלבבות, וקודם כל לבבות המורים, תהיה כונות ללמוד פרקים חדשים בהיסטוריה ובתרבות של יהודי ספרד והמזרח ולהנחיל אותם לתלמידים..."


פרופסור אהרון ממן
חבר ועדת ארז ביטון בנושא קהילות יהדות המזרח וספרד


"זכיתי לסיור מקיף ונפלא במוזיאון שהיה חוויה מאירת פנים, מרגשת  ומלמדת ולאחר שנוכחתי לדעת כי  ההדרכה המועברת במוזיאון הינה מקצועית, המוזיאון עצמו מקיף וברור וקיים קשר רחב בן התכנם הנלמדים בו לתוכנית הלימודים בהיסטוריה, הוחלט להעניק למוזיאון את התואר "מומלץ מפמ"ר".

התצוגה במוזיאון נפלאה ומוצגת  בצורה ברורה וקולחת. הנושאים במוזיאון הינם ייחודיים ומעשירים מאוד את הוראת ההיסטוריה שמתבצעת היום בכיתות התיכון במקצוע ההיסטוריה ונוגעים בקורותיה של קהילה מרתקת ומיוחדת,בעלת עבר עשיר וכן בסיפורה במהלך שנות מלחמת העולם השניה והטרגדיה הגדולה אותה חוותה."

מייה בן יאיר
מדריכה ארצית בהיסטוריה
אחראית על פרוייקטים מיוחדים


"מוזיאון רוחני ליהודי לוב - הוא מפעל חינוכי מדרגה ראשונה. להוגי הרעיון הנפלא, לאנשים שעשו את המלאכה למופת, לשומרי המסורת המפארת של יהדות לוב - שאו ברכה נאמנה על מסירותכם ועל טעמכם הטוב."

בכל לב,

יצחק נבון


"אומרים שכדי שעץ יהיה חזק ואיתן הוא צריך מים, אוויר ואדמה. אבל שתיל שרוצה ללבלב לאורך זמן, זקוק גם לשורשים, ועל כן אני כאן היום, במוזיאון מורשת יהדות לוב.
שמי שירז. אני בת 25. שני הורי מלוב, ובאתי כדי למצוא שורשים. במהלך החיים, שמעתי רבות על איך התנהלו החיים בלוב. וכאן לראשונה קיבלתי מראות מוחשיים על איך נראה הכל פעם. המוזיאון מתחיל מסקירה היסטורית וממשיך אל עבר אולמות תצוגה המציגים את המסורת הלובית, טקסים, חפצים ואנשי מפתח במורשתנו. ישנו חלק המוקדש לשואה שהתרחשה ביהודי לוב ואזור זיכרון לחללי מערכות ישראל מהעדה.
אין ספק כי המקום האהוב עלי במוזיאון הוא קומת השוק בה תוכלו למצוא חלל אותנטי המשחזר את השוק שהיה בלוב בזמנים עברו. את פני מקבלים מראות וצבעים, דוכני הרוכלים ושאון השוק המסורתי. אני עוצמת עיניים ומנסה לדמיין כאילו אני שם באמת, אשה בת 25 מתהלכת בשוק כמו בכל שבוע. קונה ירקות ומתקנת את השמלה. לאורך קירות המוזיאון מופיעות תמונות עם משפחות יהודיות מלוב, והדבר שמפליא אותי הוא כמה הם דומים למשפחה שלי: אותו אף, עיניים, יציבה ומבט.

ממליצה לכם לבוא לבקר במוזיאון שלנו. בואו להכיר את השורשים שלכם ותצאו עם גאוה בלב ובעיקר

ת ל ב ל ב ו"

שירז עובדיה


"יש למה לזכור. והמוזיאון היפה הזה מראה גם שיש במה להתגאות"

שמעון פרס ז"ל


"המסורת והמורשת המפוארת של יהודי לוב מונצחת במוזיאון זה לתפארת. עלינו לשמור על השורשים ולהמשיך ולבנות את ארצנו שעלו אליה מיותר ממאה גלויות"

שאול מופז, שר הביטחון, 8.5.05"יבורכו כל העושים במלאכה. הסטוריה ארוכת שנים, מורשת ותרבות עשירה ומעניינת. יהודי לוב עלו והיכו שורש וקיימו את הפסוק  'אל תקרי בנייך אלא בונייך' . אתם מבוני הארץ. עלו והצליחו."

יחזקאל זכאי, יו"ר הפדרציה הספרדית"הביקור שהתקיים במוזיאון התרבות והמורשת השורשית של יהודי לוב הפעים את לבי כיהודי ואת כל אלה שהיו בביקור. יבורכו המארגנים והמנציחים את המורשת האצילה והברוכה"

שלום שאלתיאל
מ"מ יו"ר ועד הקהילות הספרדיות לתל אביב והמחוז


מן העתונות